Wat kost een complete domotica-upgrade voor een villa?

Portret van Joost van Leeuwen, Woontechnologie Ingenieur
Joost van Leeuwen
Woontechnologie Ingenieur
Merk & Model Matrix · 2026-02-15 · 7 min leestijd
Transparantie: Dit artikel bevat affiliate links. Als je via onze link een product koopt, ontvangen wij een kleine commissie. Dit kost jou niets extra en helpt ons om deze site te onderhouden.

Een villa transformeren naar een slimmere woning voelt soms als een onmogelijke taak. Je wilt geen technicus worden, maar wel alles comfortabeler en veiliger maken.

De kosten lopen snel op, maar het hoeft geen loterij te zijn. Ik neem je mee door de echte prijzen van een complete upgrade, van een basis KNX-systeem tot een luxe Crestron-ervaring.

De basis: wat kost een domotica-upgrade eigenlijk?

De prijs hangt volledig af van de grootte van je villa en de complexiteit van de installatie. Een gemiddelde villa van 300 tot 500 vierkante meter met 10 tot 15 kamers vraagt om een serieuze investering.

We werken met drie tiers: budget, midden en premium. Elk niveau biedt een andere ervaring en functionaliteit. Voor een complete upgrade inclusief installatie en programmering ligt de totaalprijs meestal tussen de €15.000 en €100.000.

Dat is een enorme range, maar dat komt omdat je bij budget vooral basisfuncties automatiseert en bij premium een volledig geïntegreerd ecosysteem krijgt.

Hieronder vind je een concrete uitsplitsing per niveau.

Budget-tier: slimme basisvoorzieningen

Het budget-tier draait om slimme basisvoorzieningen. Denk aan verlichting, verwarming en gordijnen, zonder al te veel poespas.

Je gebruikt dan vooral draadloze systemen of een eenvoudig KNX-netwerk met standaard componenten. Dit is perfect voor wie wil proeven van domotica zonder meteen een fortuin uit te geven. Verwacht voor een villa van 300 m² een totaalbedrag van €15.000 tot €25.000.

  • Een KNX-basisnetwerk met een groepskoppelaar en 10-15 schakelactoren (ca. €3.000).
  • Standaard KNX-dimmers voor verlichting (ca. €2.500).
  • Thermostaten met ruimteregeling voor HVAC (ca. €2.000).
  • Elektrische gordijnmotoren voor 5-8 ramen (ca. €1.500).
  • Een eenvoudig bedieningspaneel of app (ca. €500).
  • Installatie en programmering door een KNX-technicus (ca. €5.000 - €10.000).

Dit is inclusief materiaal, installatie en basisprogrammering. Je krijgt dan: Deze setup geeft je centrale controle over licht, temperatuur en raambekleding.

Je mist wel geavanceerde integraties, zoals een home cinema of geavanceerde beveiliging. De besparing op energie is reëel, maar niet spectaculair: reken op 5-10% lagere stookkosten door slimme thermostaten.

Midden-tier: meer comfort en integratie

Hier wordt het echt leuk. Het midden-tier voegt integratie toe: je systemen praten met elkaar.

Je kiest voor een robuuster KNX-systeem met DALI-verlichting en misschien een home cinema-voorbereiding. Dit tier is ideaal voor gezinnen die dagelijks comfort willen zonder de hoofdprijs te betalen. Voor een villa van 300-500 m² ligt de prijs tussen €40.000 en €70.000.

  • Uitgebreid KNX-netwerk met 20-30 schakelactoren en dimmers (ca. €6.000).
  • DALI-verlichtingssysteem met 15-20 DALI-drivers en armaturen (ca. €8.000). Dit zorgt voor soepele dimming en kleurtemperatuurverandering.
  • Geïntegreerde HVAC-regeling met KNX-thermostaten en zonebediening (ca. €5.000).
  • Gordijn- en zonweringautomatisering voor 10-15 ramen (ca. €3.000).
  • Een basis home cinema-opzet (ca. €4.000) – denk aan een projector, scherm en geluidssysteem dat met domotica samenwerkt.
  • Beveiliging met KNX-geconnecteerde sensoren (ca. €2.500) – rook-, bewegings- en deursensoren.
  • Een tablet of touchpaneel voor bediening (ca. €1.500).
  • Installatie en programmering (ca. €10.000 - €15.000).

Dit is inclusief een uitgebreider KNX-netwerk, DALI-gestuurde verlichting, basis HVAC-integratie en een hoogwaardige DoorBird videodeurbel. Een typische opbouw:

Je merkt direct het verschil: verlichting reageert op sferen, de temperatuur past zich aan per ruimte en je kunt scènes aanmaken voor filmavonden. De energiebesparing loopt op tot 15-20% door optimale regeling. Je investeert meer, maar de dagelijkse ervaring is vele malen beter.

Premium-tier: volledige integratie met Crestron of Control4

Als je voor premium gaat, kies je voor een naadloos ecosysteem. Merken als Crestron en Control4 bieden een centrale processor die alles aanstuurt: van KNX-verlichting tot DALI, HVAC, home cinema, beveiliging en zelfs multi-room audio.

Dit is voor wie een villa als een totaalbeleving ziet. Voor een villa van 400-600 m² ligt de investering tussen €70.000 en €100.000+.

  • Crestron- of Control4-processor met licenties (ca. €15.000 - €25.000). Dit is het brein van je woning.
  • KNX-gateway voor integratie (ca. €2.000) – zorgt dat KNX-componenten praten met Crestron/Control4.
  • DALI-verlichting met premium armaturen en drivers (ca. €12.000) – volledig programmeerbaar voor elke kamer.
  • Geavanceerde HVAC-integratie met vloerverwarming, koeling en luchtbehandeling (ca. €10.000).
  • Home cinema met 4K-projector, akoestisch scherm en surround-geluid (ca. €15.000 - €25.000). Dit sluit naadloos aan op je domotica.
  • Uitgebreide beveiliging met camera’s, toegangscontrole en alarm (ca. €8.000) – geïntegreerd in één app.
  • Multi-room audio met speakers in elke kamer (ca. €7.000) – bedienbaar per zone.
  • Maatwerk bediening via touchpanels, tablets en voice (ca. €5.000).
  • Installatie en programmering door een gecertificeerde integrator (ca. €15.000 - €20.000).

Dit is inclusief high-end hardware en maatwerkprogrammering. Een typische breakdown: Je krijgt een woning die reageert op je levensstijl. Denk aan een "filmavond"-scène die de verlichting dimt, de gordijnen sluit, de projector aanzet en het geluid optimaliseert. De investering is hoog, maar de waarde van je villa stijgt en je wooncomfort wordt ongeëvenaard.

Total cost of ownership over 1-3 jaar

De initiële aanschaf is één ding, maar wat kost het om het systeem draaiende te houden? Laten we de total cost of ownership (TCO) berekenen voor elk tier over 1, 2 en 3 jaar.

We gaan uit van een villa van 350 m² met 15 kamers.

Budget-tier (€20.000 initiëel):

  • Jaar 1: €20.000 (inclusief de prijs voor een Ubiquiti UniFi Dream Machine SE) + €500 (onderhoud) = €20.500.
  • Jaar 2: + €500 (onderhoud) = €21.000.
  • Jaar 3: + €500 (onderhoud) + €1.000 (eventuele upgrades) = €22.500.
Energiebesparing: €300-€500 per jaar, dus netto TCO lager. Midden-tier (€55.000 initiëel):
  • Jaar 1: €55.000 + €1.000 (onderhoud) = €56.000.
  • Jaar 2: + €1.000 = €57.000.
  • Jaar 3: + €1.000 + €2.000 (mogelijke software-update) = €60.000.
Energiebesparing: €600-€1.000 per jaar, mede door DALI en HVAC-optimalisatie. Premium-tier (€85.000 initiëel):
  • Jaar 1: €85.000 + €1.500 (onderhoud) = €86.500.
  • Jaar 2: + €1.500 = €88.000.
  • Jaar 3: + €1.500 + €3.000 (mogelijke uitbreiding) = €92.500.
Energiebesparing: €1.000-€1.500 per jaar door geavanceerde regeling en integratie.

De TCO is hoger bij premium, maar de waarde van de woning stijgt vaak meer dan de investering. Bij budget en midden-tier is de besparing op energie en onderhoud een fijne bijkomstigheid.

Vergelijking: goedkope vs dure opties

Goedkope opties, zoals budget-tier, zijn vaak gebaseerd op draadloze systemen of eenvoudig KNX.

Ze zijn snel geïnstalleerd en minder complex, maar hebben beperkingen. Denk aan minder integratie, een lagere bouwkwaliteit en een app die soms haperen. Je bespaart nu, maar mist later flexibiliteit.

Dure opties, zoals premium-tier met Crestron of Control4, bieden naadloze integratie en hoge betrouwbaarheid. De hardware is robuuster, de programmering op maat en de ondersteuning top.

Je betaalt meer, maar krijgt een systeem dat jaren meegaat en moeiteloos updatet. Het grootste verschil?

Bij een storing heb je één aanspreekpunt en snelle oplossing, terwijl budget-systemen vaak meerdere leveranciers vereisen. Een concreet voorbeeld: bij budget schakel je handmatig de verlichting per kamer. Bij premium activeer je een "thuiskomst"-scène: de garage gaat open, de hal verlicht, de verwarming start en je favoriete muziek speelt af. Die ervaring is het prijsverschil waard voor veel villa-eigenaren.

Bespaartips: hoe houd je de kosten binnen de perken

Je hoeft niet alles in één keer te doen. Focus op de kamers die je het meest gebruikt, zoals de woonkamer, keuken en slaapkamers. Voeg later de home cinema of beveiliging toe.