Wat kost een Grade 4 alarmsysteem voor een woning in Nederland?

Portret van Joost van Leeuwen, Woontechnologie Ingenieur
Joost van Leeuwen
Woontechnologie Ingenieur
High-End Beveiliging & Toegang · 2026-02-15 · 7 min leestijd
Transparantie: Dit artikel bevat affiliate links. Als je via onze link een product koopt, ontvangen wij een kleine commissie. Dit kost jou niets extra en helpt ons om deze site te onderhouden.

Een Grade 4 alarmsysteem is het strengste niveau dat je in Nederland voor een woning kunt krijgen. Het is de gouden standaard voor serieuze beveiliging, vaak gekoppeld aan je KNX domotica of Crestron systeem.

Je vraagt je vast af: wat kost zoiets nou echt? We gaan het hebben over concrete bedragen, van budget tot premium, en wat je daarvoor krijgt.

Geen vage schattingen, maar harde cijfers die je direct kunt gebruiken.

De prijsrange in één oogopslag

Voor een Grade 4 alarmsysteem in een gemiddelde woning ben je in Nederland minimaal €3.500 kwijt. Dat is de instap voor een netjes uitgevoerd systeem met de juiste certificering. De bovengrens?

Die loopt snel op. Een uitgebreid systeem met veel sensoren, koppelingen naar je smart home en een luxe afwerking kan makkelijk €12.000 of meer kosten. De prijs hangt af van een paar dingen: het aantal kamers, de complexiteit van je huis, de merken die je kiest en of je het wilt integreren met bestaande systemen zoals KNX of DALI verlichting.

Een simpele woning met 8 sensoren ligt aan de onderkant, een vrijstaand huis met uitbouw, kelder en garage aan de bovenkant.

Onthoud: Grade 4 betekent dat het systeem door een Erkend Beveiligingsbedrijf (EBB) wordt geïnstalleerd en onderhouden. Die kosten zitten altijd inbegrepen, inclusief de meldkamer die 24/7 meekijkt.

Budget: een solide basis voor €3.500 - €5.000

Met een budget tussen de €3.500 en €5.000 krijg je een volwaardig Grade 4 systeem.

Dit is geen prul, maar een degelijke installatie voor een rijtjeshuis of hoekwoning. Denk aan een centrale van een merk als Jablotron of Satel, met 8 tot 12 detectoren, een bedieningspaneel bij de voordeur en een sirene buiten. De installatie kost vaak rond de €1.500, inclusief materiaal en certificering.

De rest gaat naar de apparatuur: sensoren (€50-€100 per stuk), een klavier (€200) en de buiten sirene (€150). Je betaalt ook een abonnement aan de meldkamer, ongeveer €20-€30 per maand.

"Een budget systeem voelt niet cheap als het goed geïnstalleerd is. Je hebt nog steeds 24/7 monitoring en dat is waar het om draait."

Over 3 jaar telt dat op, maar het is de moeite waard voor de gemoedsrust.

Je kunt dit systeem later uitbreiden. Voeg bijvoorbeeld rookmelders toe (€100 per stuk) of koppel het aan je bestaande KNX installatie voor slimme verlichting bij alarm. Dat kost extra, maar het bouwt voort op wat je al hebt.

Middenklasse: meer comfort voor €5.000 - €8.000

In de middenklasse, tussen €5.000 en €8.000, krijg je meer flexibiliteit en integratie. Dit is ideaal voor grotere woningen of als je al een smart home hebt.

Je kiest voor systemen die naadloos aansluiten op KNX of Crestron, met extra sensoren en een mooier design.

Denk aan een systeem van Bosch of Honeywell, met 15-20 detectoren, een touchscreen bediening en camera's die meekijken bij alarm. De installatie kost €2.000-€3.000, afhankelijk van de uitbreidingen. Sensoren zijn hier vaak van hogere kwaliteit, zoals bewegingsmelders die ook licht detecteren (€80-€150 per stuk).

  • Extra's in deze klasse: rook- en gasdetectie, waterlekkage sensoren, en integratie met DALI verlichting voor automatische lichtscènes bij alarm.
  • Tip: Vraag om een offerte die de koppeling met je bestaande systemen meeneemt. Dat bespaart later kosten.

De total cost of ownership over 3 jaar? Reken op €5.500 voor de basisinstallatie, plus €720 aan meldkamer abonnement (€20/maand), inclusief de jaarlijkse certificering van je alarmsysteem.

Voeg een paar camera's toe (€400 per stuk) en je zit op €6.500. Goedkoper dan premium, maar met veel meer functionaliteit dan budget. Wat je krijgt voor je geld: een systeem dat niet alleen alarm slaat, maar ook je huis slim beheert. Bijvoorbeeld: als er wordt ingebroken, gaan de lichten aan en de rolluiken omlaag via KNX. Dat voelt luxe, maar is praktisch.

Premium: topkwaliteit voor €8.000 - €12.000+

Wil je het allerbeste? Ga voor premium, vanaf €8.000 tot ver boven de €12.000.

Dit is voor grote huizen, villa's of woningen met complexe integraties zoals Control4 of Crestron. Je kiest voor topmerken als Bosch High-End of Honeywell Galaxy, met naadloze koppeling aan je domotica.

De installatie is hier vaak maatwerk, kost €3.000-€5.000. Apparatuur is duurder: geavanceerde detectoren met AI (€200-€300 per stuk), 4K camera's met nachtzicht (€600+), en een luxe bedieningspaneel dat ook je HVAC beheert. Voor een huis van 200m² met 25+ sensoren zit je snel op €10.000. Total cost of ownership over 3 jaar: €10.500 installatie, plus €720 meldkamer, en onderhoud van €200 per jaar. Totaal €11.500.

"Met premium voelt je huis als een fortuin. Alles klopt, van de sensoren tot de app op je telefoon."

Ja, het is veel, maar het beschermt wat je liefhebt en voegt waarde toe aan je woning.

Vergelijk met budget: premium heeft meer redundantie (dubbele systemen) en betere integratie, dus minder vals alarm. Extra's hier: biometrische toegang (vingerafdruk of gezichtsherkenning, €500-€1.000), en koppeling met je home cinema voor automatische scenes. Als je al een KNX systeem hebt, wordt het naadloos – geen losse eindjes.

Totaalplaatje: kosten over 1-3 jaar

Laten we de total cost of ownership even doortrekken. Voor een budget systeem (€4.000 basis): jaar 1 kost €4.000 + €240 abonnement = €4.240.

Over 3 jaar: €4.000 + €720 abonnement + €300 onderhoud = €5.020. Dat is €1.670 per jaar, of €140 per maand. Middenklasse (€6.500 basis): jaar 1 = €6.500 + €240 = €6.740.

Over 3 jaar: €6.500 + €720 + €450 onderhoud = €7.670. Ongeveer €2.560 per jaar.

Premium (€10.500 basis): jaar 1 = €10.500 + €240 = €10.740. Over 3 jaar: €10.500 + €720 + €600 = €11.820.

  1. Bereken je maandlasten: deel totaal door 36 maanden.
  2. Voeg eventuele koppelingen toe, zoals KNX integratie (€500-€1.000 extra).
  3. Vergelijk met je huidige beveiliging: misschien bespaar je op verzekering (5-10% korting met Grade 4).

Dat is €3.940 per jaar. Waarom dit belangrijk is? Onderhoud is verplicht voor Grade 4 – jaarlijkse keuring kost €100-€200. Zonder dat vervalt je certificering.

Goedkopere opties hebben minder onderhoud nodig, maar premium systemen zijn robuuster op de lange termijn. Over 1 jaar is de investering het grootst, maar na 3 jaar stabiliseert het. Je huis is veiliger en je slaapt beter – dat is priceless.

Goedkope vs dure opties: wat kies je?

Vergelijk budget en premium even. Budget (€3.500-€5.000) is perfect voor kleine huizen: simpel, betrouwbaar, maar minder flexibel.

Je krijgt de kern: detectie, alarm en meldkamer. Nadeel? Minder integratie met je smart home, en je mist vaak de zekerheid van een alarmsysteem met dubbele doormelding. Premium (€8.000-€12.000) is voor wie alles wil.

Het is duurder, maar biedt meer: betere beveiliging tegen valse alarmen, naadloze koppeling met HVAC en verlichting, en een app die alles beheert. Nadeel?

Hogere upfront kosten, maar lagere langetermijnkosten door efficiëntie. De keuze hangt af van je huis. Een rijtjeshuis? Ga voor middenklasse. Een villa met KNX en home cinema? Premium is logisch.

Test altijd een demo bij de installateur – voel de interface, check de reactietijd. Pro-tip: vraag naar referenties van huizen zoals het jouwe. Een goedkope optie kan duur worden als ie niet goed integreert met je bestaande systemen.